Anne Sütü Sağımında En İyi Verim Nasıl Alınır?

Anne sütü sağımı

Image Credit: Satya Tiwari

Öncelikle zorunlu olmadıkça ilk tercihimizin mutlaka emzirmek olması gerektiğini tekrar edelim. Peki, zorunlu durumlar nelerdir?

  • Bebek prematüreyse
  • Bebek ememeyecek kadar hasta/güçsüzse
  • Bebekte emmesini engelleyen fiziksel bir sorun varsa
  • Mastit gibi durumlarda fazla sütün boşatılması gerekiyorsa
  • Anne işe başlayacaksa
  • Ve bebeğinizden kısa süreliğine ayrılıp kendinize zaman ayıracaksanız.

Bu durumlarda kolaylık olması adına mama vermek doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Peki, benim için hangi sağım yöntemi en uygunu?

Bu soru kişiden kişiye büyük değişkenlik gösterir. Kimileri pompa ne kadar güçlüyse sağımın da o kadar iyi olacağını savunur oysa bu görüş her kadın için doğru değildir. Kimi kadınlar çok güçlü pompadan rahatsızlık/acı duyabilir ve süt üretimi olumsuz etkilenir. 
En sık konuşulan bir diğer öneri ise niçin sağım yapacağınızı bilip ona uygun bir yöntem belirlemektir ki bu doğru bir yönlendirmedir. Örneğin eğer yalnızca arada bir sağım yapacaksanız elle sağım yapmak hem daha efektif hem de ucuz bir yol olacaktır. Veya kendinize uygun manuel bir pompa kullanılabilir. Fakat sürekli sağım yapacaksanız uzun süre kullanılabilecek hızlı bir yönteme ihtiyacınız var demektir; bir elektrikli pompa daha kullanışlı olabilir.
Sağım yöntemine karar vermek kolay ve genellemesi yapılabilir bir durum değildir sevgili anneler. Fakat en önemlisi sizin hangisiyle daha rahat hissettiğinizdir.

En yüksek verimi almak içinse bebeğinizle ayrı kalmaya başlayacağınız süreden (örn. işe başlamadan) yaklaşık 1 ay önce sağım denemelerine başlamak gerekir. Zamanla sağdığınız süt miktarının arttığını ve sağmaya alıştığınızı göreceksiniz. Sağım esnasında acele etmemek, bebeğinizin fotoğraflarına bakmak, bebeğinizi düşünmek süt akışınızı artıracaktır. Aynı zamanda sağımı da emzirme sıklığında, sık aralıklarla yapmak süt kanallarının tıkanmasını ve sütünüzün azalmasını engelleyecektir. Unutmayın ki vücudunuz uyarım aldıkça süt üretmeye devam eder. Ben annelerimle bir çizelge hazırlar ve ona uymalarını isterim, bu işleri kolaylaştıracaktır.