Biberon Yerine Fincan Kullanın

Sağılan süt veya mama bebeğe biberonla verilmemelidir. Bu anne memesine %99 benzer şekilde üretilmiş bir biberon dahi olsa, bebeği biberonla besleme "meme şaşkınlığı" dediğimiz daha sonrasında anne memesine alışmakta zorluk çekme, meme reddi gibi sonuçlar doğurur. Biberonun plastik tadına ve anne memesine nazaran biberondan daha hızlı akan süte alışan bebek bir daha anne memesini emerek çaba sarf etmek istemez. Biberonda bebekler ağızlarını kocaman açmaya ihtiyaç duymaz. Halbuki anne memesini alırken ağzını kocaman açması gerekir. Bu da memeye geçtiğinde şaşkınlığa ve zorlanmaya yol açar.

Biberon Yerine Fincan Kullanın

Şimdi kolay olsun diye sonrası için işleri daha da zorlaştırmanın bir anlamı var mı?
Fincanla besleme ise bu meme şaşkınlığına sebep olmaz. Bebek anne memesindeki gibi dilini kullanarak ve ağzını büyük açarak beslenir. Biberona göre daha üstündür. Bebek ne kadar besleneceğine de tıpkı memedeki gibi kendi karar verebilir. Biberonda ise karar verici bebeği besleyendir. Aynı zamanda tıpkı anne memesi gibi daha yavaş bir beslenme sağladığı için ileride yaşanabilecek obeziteyi de önler.

FİNCANLA BESLEMEDE BEBEĞİ VE FİNCANI TUTMA AÇISI ÖNEMLİDİR. EBEVEYNLER ÖNCE MUTLAKA BİR EMZİRME DANIŞMANINDAN İZLEYİP, SONRASINDA UZMAN GÖZETİMİNDE KENDİLERİ YAPMAYI DENEMELİDİR.