Emzik ve Biberon Kullanımının Sakıncaları

Emzik ve Biberon Kullanımının Sakıncaları

İki ürünün kullanımı da son derece olumsuz etkilere sebep olabiliyor:

  • Biberon ve emzik kullanımı meme şaşkınlığı ve sonucunda meme reddine sebep olabilir. Çünkü emzik ve biberonun plastik tadına ve anne memesine nazaran biberondan daha hızlı akan süte alışan bebek bir daha anne memesini emerek çaba sarf etmek istemez. Emzik ve biberonda bebekler ağızlarını kocaman açmaya ihtiyaç duymaz. Halbuki anne memesini alırken ağzını kocaman açması gerekir. Bu da memeye geçtiğinde şaşkınlığa ve zorlanmaya yol açar.
  • Diş ve çene yapısı bozukluklarına davetiye çıkarır. Diş çürükleri artar.
  • Orta kulak enfeksiyonuna yatkınlığı artırır.
  • Pamukçuk riskini artırır. Çünkü bu ürünlerin hijyenini sağlamak anne göğsünü temiz tutmaktan çok daha zordur.sabırlı olmak ve yaşam tarzı değişikliğine gitmek en doğru seçim olacaktır.

Bebek huzursuzlanıyor, ağlıyorsa, size ihtiyacı vardır, emziğe değil. Bebek kucağa alışmaz, kucağa ihtiyaç duyar. Sizi kullanmaz, böyle bir gayesi yoktur. Memeyi emzik olarak hiç KULLANMAZ. Emzik memenin ikamesidir meme emziğin değil. Doğal olan, önce gelen memedir. Bebek emziği bilmiyorsa memeyi nasıl emzik gibi kullanabilir? Nerden gelebilir bu alışkanlık? Hiçbir yerden... Unutmayın ki bebeğiniz memeden yalnızca beslenme ihtiyacını değil güven ve sevgi gibi diğer ihtiyaçlarını da karşılar. Bu nedenle "yeteri kadar uzun süre" memede durdu, bundan sonrasında süte ihtiyacı yoktur, emzik yeterli olur diye düşünmek doğru değildir. Her bebeğin memede kalma süresi, süt emme hızı birbirinden farklıdır. Kalıba sokmak doğru olmaz. Ayrıca bebeklerin boş emmesi annedeki süt yapımını da artırır. Bazen anne memesini sık emmelerindeki tek amaç budur. İhtiyaçları olan sütün yapımını sağlamak… Bu nedenle; bırakın memede istediği kadar kalsın, bırakın her ihtiyacı olduğunda anne memesini alsın. Lütfen "memeni emzik gibi kullanmasına izin verme" laflarına kulak asmayın.