Sıla Saraç Hakkında

Diyetisyen Sıla Saraç, 2016’da Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü‘nden mezun olmuştur.

2016-2017 yılları arasında Özel Koru Ankara Hastanesi’nde önce klinik diyetisyen, daha sonra Sorumlu Diyetisyen unvanı ile çalışarak hastaneye önemli katkılarda bulunmuştur.

Aynı yıl içerisinde birçok gebe, lohusa ve yeni doğan beslenme kongrelerine ve eğitimlerine katılmış, bu alanda uzmanlaşmıştır. Aynı zamanda Sağlık Bakanlığı & UNICEF onaylı Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı eğitimi alarak Emzirme Danışmanı unvanı kazanmıştır. Emzirmenin insan beslenmesindeki ilk adım olması sebebiyle bu konuda son derece hassas olan Sıla Saraç, mesleği içerisinde bu alana özellikle ayrı bir kıymet ve önem vermektedir.

2017 yılında mesleğine ek olarak icra etmek üzere kamera önü oyunculuğu sektörüne girmiş, fakat mesleğinden uzak kalma endişesiyle bu sektörü geri plana atmaya karar vermiştir.

2018-2020 yılları arasında Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği de yaparak bu alanda uzmanlaşmıştır. Halen tüp mide ameliyatı sonrasında diyet, mide fıtığı ameliyatı sonrasında beslenme, reflü ameliyatı sonrasında beslenme, mide balonu ve mide botoksu sonrasında diyet ve beslenme konusunda hastalarına destek olmaktadır.

2020- 2021 yılında yeniden Özel Koru Ankara Hastanesi’nde hizmet veren Diyetisyen Sıla Saraç, pandemi döneminde ise kendisine gelen bir teklifle TRT 1’de “Zinde Kal” isimli sağlık, egzersiz ve beslenme programının sunuculuğunu yapmıştır.

Meslek hayatı boyunca T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı çalışanları, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) çalışanları, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı öğretmenleri ve çocukları, IKEA çalışanları, ALBERT GENAU çalışanları gibi çeşitli geniş topluluklara beslenme eğitimleri vermiştir.

Bugün Sıla Saraç, Söğütözü Via Twins’teki Beslenme ve Diyet Tedavisi Danışmanlık Ofisi’nde hem diyetisyenlik hem de emzirme danışmanlığı hizmeti vermektedir. Hizmet alanları; polikistik over sendromu (PCOS)’nda beslenme, gebelikte beslenme, gebelik şekerinde diyet tedavisi (gestasyonel diyabet tedavisi), emzirme döneminde beslenme ve diyet, hipotiroidi (tiroidlerin az çalışması) hastalığında beslenme, haşimato ve beslenme, şeker hastalığında (tip 1 ve tip 2 diyabette) beslenme tedavisi, ağırlık yönetimi (kilo alma-kilo verme), Spastik kolon/İBS (irritabl bağırsak hastalığı)’nda beslenme, geçirgen bağırsak sendromu tedavisi, besin intöleranslarında beslenme, reflü-gastrit-ülser beslenme tedavisi, çocukluk ve ergenlik döneminde beslenme rehberliği ve sporcu beslenmesi’dir.

Diyetisyen Sıla Saraç; sizi sağlığınıza kavuşturacak yolda beslenmenizi emanet edeceğiniz doğru kişidir. Sağlığınızı tehlikeye atacak etik dışı diyetler, çaylar, ürünler veya ilaçlar pazarlamaz. Bir diyetin sürdürülebilir olması temel ilkesidir. Danışanlarına sağlıklı beslenme alışkanlığı ve bilinci kazandırarak, doğru beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmelerini sağlar ve bunu başarmanın eşsiz mutluluğu ile yoluna devam eder.

Emzirme Danışmanı Sıla Saraç; bu hassas dönemde annelerle doğru iletişim kurarak onları destekler, kendilerine güvenmelerine ve yavrularının tüm ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olur. Birçok annenin endişesini yıkmış ve sorunlarına çözüm getirmiş olmanın hazzı ile danışmanlığa devam etmektedir.