Şekersiz-Sıfır Şeker Ürünler Masum Değil: Tatlandırıcılar

Şekerin zararlarından hepimiz haberdarız. Obeziteyi, şeker hastalığını, kalp damar hastalıklarını önlemek için uzak durmamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Peki, "şekersiz tatlandırıcılı" besinler bu noktada kurtarıcımız olmalı mı? Şeker yerine tatlandırıcı kullanalım mı? Tatlılarımızı tatlandırıcıyla yaparsak damağımızı şenlendirmeye devam ederken, zayıf ve hastalıklardan uzak kalabilmemiz mümkün mü?

Şekersiz-Sıfır Şeker Ürünler Masum Değil, Tatlandırıcılar

Enerji vermedikleri, 0 kalori oldukları için, özellikle şekerden çok daha ucuza mal olduğu yani firmalar için çok daha kullanışlı olduğu için; tatlandırıcılar şekerin en güzel alternatifi olarak gösteriliyor.
Fakat yine, işin gerçek yüzü hiç de böyle değil. İşte masum görünen tatlandırıcıların acı gerçeği:

OBEZİTE, ŞEKER HASTALIĞI VE KANSERE DAVETİYE: Kalorisiz olduğu, enerji vermediği için direkt olarak değil ama dolaylı yoldan başka metabolizmalara etki ederek obezite ve hiperglisemiyi artırıyor. Yan etkilerinde ise mesane ve tiroid kanseri var. Açalım:

  • Yapılan çalışmalar gösteriyor ki tatlandırıcılar bağırsaktaki yararlı bakterilere zarar verip floramızı bozuyor. Bu da kan şekerini düzenleyen mekanizmalarımızı bozarak şeker hastalığına katkı sağlıyor. Aksine, şeker ise bağırsak florasında herhangi bir değişime sebep olmuyor. Bağırsağımızın 2. beynimiz olduğunu, birçok hastalığın oluşumundan sağlıksız bağırsak mikrobiyatasının sorumlu olduğunu düşünürsek bağırsağa olumsuz etki eden her şey büyük tehdit.
  • Obezsin sen obez kal: Yine yapılan çalışmalar tatlandırıcı tüketen bireylerin şeker tüketenlere nazaran besin, yani enerji alımlarının artığını gösteriyor. Bu da bırakın zayıflamayı, obez olmaya katkı sağlıyor.
  • Tatlandırıcıların başlıca yan etkisi olarak baş ağrısı, bulantı, kusma ve ishal yer alıyor. En büyük yan etkisi ise KANSER.
  • Gebelerde kullanımında ise DÜŞÜK DOĞUM AĞIRLIKLI BEBEK ile de ilişkilendirilmiş.

SONUÇ: "Sıfır şeker, aynı lezzet" gibi reklamlara itibar etmemeliyiz. Benim nacizane önerim, ağzınızı şekersiz tatlara bir an önce alıştırmanız. “İlla kaçamak yapacağım ben” diyenlerse kontrol edilemeyen kan şeker düzeyine sahip değillerse tatlandırıcı yerine şeker kullansın derim. Zaten istemeden tatlandırıcılara maruz kalıyoruz.